Kompresjoterapia: najważniejsze fakty i korzyści

Podstawowe informacje o kompresjoterapii

Kompresjoterapia – inaczej terapia kompresyjna lub terapia uciskowa – jest kluczowa w leczeniu różnego rodzaju obrzęków żylnych i zaburzeń limfatycznych. Służy zmniejszeniu obrzęku spowodowanego filtracją płynów w tkankach oraz eliminacji refluksu żylnego (cofania się krwi do niżej położonych partii ciała) i nadciśnienia żylnego. Słowo "kompresja" odnosi się do mechanicznego nacisku wywieranego z zewnątrz na skórę i tkanki wewnętrzne. Medyczne produkty uciskowe wywierają tego rodzaju nacisk na kończynę dotkniętą problemami żylnymi i limfatycznymi. Kompresja pomaga także zmniejszyć ciśnienie żylne, czyli drugi istotny czynnik w przebiegu tego typu schorzeń. Kończyna jest dzięki temu mniej obciążona i lepiej zaopatrywana w składniki odżywcze i tlen. Z pomocą terapii kompresyjnej można leczyć także rany o żylnym pochodzeniu.

Jak kompresjoterapia może pomóc w Twoich problemach żylnych?

Kompresjoterapia nóg to noszenie specjalnych medycznych produktów uciskowych, takich jak różnego rodzaju podkolanówki, pończochy, rajstopy i inne, które należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Po co stosować tego typu części garderoby? Ponieważ pomagają normalizować przepływ krwi, usprawniają pracę zastawek żylnych i łagodzą takie objawy jak uczucie ciężkości i opuchlizna nóg. Z tego powodu produkty uciskowe są polecane w trakcie ciąży oraz podczas długotrwałego pozostawania w pozycji siedzącej lub stojącej. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które regularnie odbywają długie podróże w pozycji siedzącej, np. w samolocie – podróżujący znajdą produkty uciskowe zaprojektowane specjalnie dla nich.

 

 

Kompresjoterapia medyczna w leczeniu obrzęku limfatycznego

Produkty uciskowe, jakie oferuje JOBST, są również ważną częścią leczenia obrzęku limfatycznego (limfodemii) i towarzyszącego mu dyskomfortu. To zaburzenie pracy układu limfatycznego, w którym limfa nie cyrkuluje poprawnie i gromadzi się w tkankach kończyn. Obrzęki powstają z powodu fizycznego uszkodzenia naczyń lub innych nieprawidłowości układu limfatycznego.
Kompresjoterapia wywiera na tkanki nacisk z zewnątrz, co zwiększa ciśnienie śródmiąższowe i poprawia krążenie limfy. W ten sposób przeciwdziała gromadzeniu płynu oraz zapobiega powstawaniu obrzęków i utrzymuje właściwy obwód kończyn.

 

Porozmawiaj z lekarzem na temat noszenia produktów uciskowych. Z pewnością udzieli Ci szczegółowych informacji na temat kompresjoterapii i płynących z niej korzyści.

Fact:

Cisnienie żylne w kostkach jest w pozycji stojącej 7 razy wyższe niż podczas leżenia. Źródło: Klinke, Physiologie, Stuttgart 2010

Jak produkty JOBST mogą pomóc

Resetuj filtr
1- z produktów

Może Cię zainteresować